6. 11. 2015

Kajmanské ostrovy a Ostrov klokanov - čo prezrádza ich názov?


Kajmanské ostrovy
V slnkom zaliatom Karibiku sa medzi ostrovmi Jamajka a Kuba nachádzajú v mori ďalšie tri menšie ostrovy, Kajmanské. Spolu viac ako 50 000 obyvateľov žije v obklopení plytkej priezračnej vody – tá sem láka turistov z celého sveta. Spoločný názov exotických ostrovov pochádza z indiánskeho slova pre krokodílov, “Caimanas”, ktorí tu kedysi žili. Keď sa britský námorný kapitán Francis Drake vrátil z cesty do Karibiku v roku 1586,  pre európana neznáme plazy opísal ako veľké jašterice. Bol to práve Kajman, relatívne malý druh krokodíla žijúceho v strednej a južnej Amerike. 

Tieto ostrovy v Karibiku v šesnástom storočí objavil Krištof Kolumbus počas svojej štvrtej cesty smerom do Ameriky. Keď dorazil k pieskovým plážam, netrvalo dlho kým zistil, že ľudia ostrovy neobývajú. Pekné tropické počasie si zato užívali iný obyvatelia - korytnačky - na pobreží ich vraj videl tisíce. Tie tu žijú dodnes v hojnom počte a spolu s nimi rôzne druhy vtákov a malých plazov.


Caiman

Ostrov klokanov
Pred 15 000 rokmi bol ešte súčasťou južnej Austrálie, no od tej ho neskôr oddelila stúpajúca voda mora. Kamenné nástroje, ktoré sa na Ostrove klokanov našli, dokazujú prítomnosť domorodých kmeňov - tie tu žili pravdepodobne ešte v dobe, keď bolo toto územie s dĺžkou 150 kilometrov spojené s pevninou. V roku 1802 k brehom aj so svojou posádkou doplával Matthew Flinders. Britská vláda ho sem vyslala, aby preskúmal čo všetko sa na jej teritóriu nachádza. Potom, ako kapitán zbadal veľké skupiny klokanov, ktorí tu dodnes žijú, dal neznámemu ostrovu meno klokaní. Skákajúcich bylinožravcov na ostrove nič neohrozuje a aj preto sa pohybujú pomalšie ako ich príbuzní v iných častiach Austrálie.

Snack time

Zdroje
http://www.australiantraveller.com/kangaroo-island/10-unusual-kangaroo-island-facts/
http://www.cmlor.com/blog/cayman-islands-did-you-know-3/
http://www.reptilepark.com.au/animalprofile.asp?id=222
https://www.kangarooislandodysseys.com.au/kangaroo-island/kangaroo-island-history/
https://en.wikipedia.org/wiki/Kangaroo_Island
http://www.doe.ky/terrestrial/dangerous-plants-and-animals/
http://www.gov.ky/portal/page?_pageid=1142,1481082&_dad=portal&_schema=PORTAL
http://www.explorecayman.com/caymans-local-animals

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...