5. 11. 2015

Pestré divadlo: Dokonalé sfarbenie zvierat


Dažďové pralesy, savany, lesy, polárne oblasti - pre všetky typy krajiny je typické iné zafarbenie pôdy a rastlín. Tomu sa časom prispôsobili aj zvieratá v nich udomácnené...

South american pink flamingo
Prispôsobenie okoliu
Opadané listy, kamene, kôra stromu a medzi nimi presvitá tmavá zem v lese - tomuto sa časom prispôsobilo sfarbenie zvierat. Dnes zvieratá zdobia rôzne vzory ako bodky, prúžky alebo veľké škrvny. Veľa zvierat vidí čiernobielo a preto bodky a prúžky v prírode splývajú. Zvieratá sa prispôsobujú aj ročnému obdobiu - z hnedého sfarbenia na biele prechádzajú hlavne arktické zvieratá – líška, zajac, lasica alebo sob. Keď slnko na jar sneh roztopí, biela srsť vypadá a nová, ktorá rastie, je opäť hnedá.

Hľadanie druhého do páru
Sfarbenie, ktoré často obdivujeme, neslúži iba na ochranu. Hlavne u vtákov za výrazným perím stojí snaha získať si partnera. Samičky v tom majú jasno - tu platí, čím farebnejší zjav, tým lepšie. Zvieratá tak dokážu aj jednoduchšie rozlíšiť pohlavie toho, s kým prídu do kontaktu, alebo rozlíšiť dospelého jedinca od mláďaťa. Pri zvieratách ktorých sfarbenie sa líši podľa pohlavia, je pravdepodobné, že sa nevytvorilo na ochranu, ale skôr na prilákanie druhého do páru.
  
Veverica stromová a tučniak kráľovský
penguinVeverica, ktorá beží po zemi, zvrchu svojou červenohnedou farbou splýva s lesom. Hore na strome pri pohľade zdolu naopak bielym bruškom dokonalo splýva s farbou oblohy. Rovnaký princíp rozdielnej farby chrbta a brucha sa prejavil aj u tučniakov žijúcich na južnej pologuli. Keďže väčšinu času trávia plávaním vo vode, sú jej prispôsobení a voda ich dokonale ukryje. Rybám, plávajúcim hore nad tučniakom, jeho čierny chrbát splýva s tmavou, takmer čiernou vodou. Tým rybám, ktoré naopak plávajú pod ním, pri pohľade hore tučnakov biely spodok tela splýva so svetlom prenikajúcim na hladinu. 

Leopard škvrnitý, srnec lesný a lev púšťový
Škrvrny mladého leoparda sa zvyknú zväčšovať, ako rastie. Mačkovitá šelma trávi mnoho času na stromoch, čomu zodpovedá jej sfarbenie - pripomína kôru stromu, perie vtáka sediaceho na konári alebo tiene, ktoré vrhá strom. Rovnako aj srnčie mláďa má na chrbte biele škvrny. Kým čaká na potravu,  leží v tráve samo a tu ho chráni práve škvrnitý chrbátik pripomínajúci zem na ktorú svieti svetlo pomedzi listy stromov. Lev púšťový žije na savane kde svojou pieskovou farbou splýva s vysušenou trávou od slnka.

Kardinál červený a papagáj kráľovský
Spevavý vták výrazne červenej farby naznačuje samičkám, že je partner hodný povšimnutia. Červenú farbu spôsobuje karotén a samička sa logicky domnieva, že výrazne sfarbený kardinál dokáže zabezpečiť dostatok výživy aj pre potenciálne mlaďatá. Papagáj - jeho pestré sfarbenie je príťažlivé pre samičky a aj preto je samec farebnejší. Výrazné sfarbenie nie je pre neho rizikové - v prostredí pralesa sa ľahko schová pomedzi pestrofarebné kvety a ovocie, zelená je zase totožná so sýtozelenými listami stromov.

Zebra stepná
Sfarbením pruhovaných kopytníkov z Afriky sa vedci zaoberajú dodnes, a napriek tomu, že neprišli k jednoznačnému záveru, existujú teórie ktoré ho môžu vysvetliť. Vybrať z pásikavého stáda jedno zviera nie je ľahká úloha, pretože pruhy spolu splývajú a to najmä pri pohybe. Iná teória sa prikláňa k názoru, že za pruhovaným sfarbením stoja nebezpečné druhy hmyzu, ktoré v Afrike prenášajú choroby. Tie totiž pásiky zvyknú zmiasť a čím viac sú pri sebe, tým menej ich priťahujú.

Lienka sedembodková a skokan zelený
frog
Farba červenej lienky môže napodobňovať jedovaté chrobáky ale existuje tiež možnosť, že jej bodky zobrazujú ďalšie oči. Telo lienky tak vyzerá ako hlava s viacerými očami a teda možný útočník bude predpokladať že je oveľa väčšia. Skokan zelený - vynikajúci skokan sa zdržiava v stojatej vode, kde ho iba ťažko spozorovať a tiež dokonale zapadne do zelenej farby listov na ktorých posedáva.

Zdroje
http://www.webexhibits.org/causesofcolor/7I.html
http://animals.mom.me/advantages-disadvantages-bright-colors-parrot-8261.html

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...