5. 11. 2015

Recept: Pečené gaštany - výber, kúpa a pečenie


Za oknami panuje jeseň a my sa doma schovávame pred sychravým počasím. K tejto pokojnej atmosfére určite patria aj gaštany. Ako ich pripraviť aj doma tak, aby chutili ako kúpené pri prechádzke mestom?

Chestnut 3

Postup
1. Výber a kúpa gaštanov
Pokiaľ si chceme pochutiť na sladkých upečených gaštanoch je v prvom rade veľmi dôležitý výber. Vhodné jedlé gaštany na pečenie by nemali byť veľmi malé, ale hlavnou požiadavkou kvality je ich lesk. Lesk prezrádza na gaštanoch ich čerstvosť a zrelosť, nech ide o akúkoľvek odrodu. Týmto sa vyhneme kúpe minuloročných, v mrazničke odložených, zásob predavačov. Je dobré dbať aj na to, aby sa nekombinovali pri pečení veľké rozdiely v rozmeroch. Zabráni sa tým prílišné prepečenie menších gaštanov na plechu alebo panvici. Niektoré odrody jedlých gaštanov majú až trojnásobnú veľkosť plodu v porovnaní s inými.

2. Namáčanie vo vode
Pokiaľ gaštany vzhľadom pôsobia mohutne (sú veľké a majú plné oblé tvary) nie je nutné ich pred prípravou namočiť do vody na niekoľko hodín. V opačnom prípade lesklé gaštany namočíme do misky s vodou približne na 5 hodín.

3. Narezanie
Najlepšie je narezať gaštan naprieč vrchným farebne odlíšeným fľakom. Jednoduchším tiež vhodným spôsobom je vykonať rez zvislo na bokoch gaštanu. Najmenej vhodným miestom na narezanie je vrchná časť. Pečením sa zroluje a medzi gaštanom vo vnútri a plechom vytvorí zbytočný priestor.

4. Nádoba na pečenie
Dokonalá chuť gaštanu vznikne jeho prípravou v zakrytom hrnci priamo na ohni, ale samozrejme pečením v teplovzdušnej rúre je chuť porovnateľná a hlavne menej náročná. Aby sa zabránilo vzniku čiernych spálených škvŕn počas pečenia, položíme na plech papier na pečenie. Lepšie je ale použiť starý plech bez papiera, aby sa hrubý obal plodu mohol viac zapiecť dotykom o kovovú plochu.

Chestnuts

5. Pečenie
Narezané gaštany vysypeme na pripravený plech tak, aby sa neprekrývali a pekne ležali vedľa seba. Následne pridáme 1dl vody, aby sa gaštany počas pečenia neusušili a zároveň aj zvnútra dobre prepiekli. Doba pečenia je približne 40 minút v rúre rozohriatej na 200 stupňov v strednej výške. Po 20 minútach pečenia je dobré gaštany skontrolovať a ak sa voda na plechu vyparila, tak gaštany ešte trochu pokropíme vodou a premiešame. Vodu pridávame v malom množstve, aby sa v záverečnej fáze pečenia mohol obal dostatočne upiecť do „chrumkava“.

6. Koniec pečenia
Po 40 minútach pečenia skontrolujeme miernym stlačením stredne veľkého gaštanu z plechu, či už vonkajší obal praská. Ak nie, treba gaštany znova premiešať a nechať piecť. Dávame neustále pozor, aby zvnútra nevyschli. Potom sa síce gaštany ľahko lúpu, ale sú zvnútra tvrdé a nepochutíme si na nich. Gaštany sa snažíme jesť kým sú teplé a ak ich pripravíme viac, tak ich aspoň ako čerstvo upečené olúpeme. Za studena to ide násobne ťažšie hlavne kvôli koži pod vonkajším obalom.

7. Pečenie v hrnci
Pokiaľ budeme pripravovať gaštany v zakrytom hrnci, príprava je v podstate rovnaká. Pridáva sa menej vody v závislosti od veľkosti plochy hrnca. Posledných desať minút pečenia odkryjeme pokrievku hrnca a gaštany občasne miešame drevenou varechou, aby sa z každej strany vytvorili na vonkajšom obale malé upečené čierne škvrny signalizujúce dobré prepečenie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...