5. 11. 2015

Šar pej, Dalmatín, Čivava, Shiba Inu a krajiny, z ktorých pochádzajú


Čína, Šar pej
Šar pej, známy svojou pokrčenou kožou, žil po stáročia na čínskom vidieku, kde plnil úlohy ktoré sa naskytli na farme. Preto je aj dnes výborným spoločníkom a strážnym psom rodiny. Šar pej (Shar pei) v preklade do slovenčiny znamená „pieskový kožuch“. 

Okrem tohto zafarbenia je pre neho typický aj jazyk modročiernej farby. Bývalý spoločník farmárov, ktorý pochádza z južnej provincie z dedinky Tai Li, je pomerne veľký a môže vážiť v rozmedzí 20 až 30 kg. Bol vyšlachtený pre život v jednoduchých podmienkach a vie sa prispôsobiť aj životu v byte. Jeho lojálna tvár sa našla zobrazená už na nádobách z roku 206 p.n.l.


Shar pei

Chorvátsko, Dalmatínsky pes
Obľúbené dovolenkové mestá regiónu Dalmácia by mali byť prvým domovom Dalmatína akého poznáme dnes. Nástenné maľby „fľakatých psov“ ktoré pochádzajú z jaskýň v Egypte ale naznačujú, že história tohto plemena je oveľa staršia. Čierno-biele svalnaté psy boli šľachtené, aby vedeli udržať rýchlosť popri vozoch s konským záprahom. Zvládali takto bežať aj dlhé trasy a aj dnes s koňmi vychádzajú veľmi dobre a ľahko s nimi udržia krok. Majú veľa energie, sú hravé, rýchlo sa nadchnú a zle znášajú, ak nemajú čo robiť. Šteniatka týchto výborných bežcov sú biele, škvrny sa im začnú objavovať približne v druhom týždni. 


Dalmatian in the snow

Mexiko, Čivava
Na rozlohe mexického štátu Chihuahua, odkiaľ pochádza najmenší psík, sa nachádza púšť, ale aj hory a široké údolia riek. Domorodí obyvatelia strednej Ameriky ľahkého psíka s veľkými guľatými očami poznali už v deviatom storočí, no do Európy bol dovezený až koncom devätnásteho storočia. Možno preto stále prechováva lásku k teplému podnebiu a zima mu je nepríjemná. Aj keď čivava váži iba 1 – 3 kilogramy, je čulá, odvážna a zvedavá.

teacup chihuahua

Japonsko, Shiba Inu
Shiba Inu patrí do skupiny psov, ktorí v tejto podobe existovali už v staroveku. Je zároveň najmenším psom pochádzajúcim z Japonska, čo mu iba pridáva na obľúbenosti. Slovo Inu znamená pes, ale preklad slova Shiba nie je jednoznačný – mohlo by znamenať malý. Väčšina japonských plemien je tichej povahy a to platí aj pre Shibu. Pôvodom poľovnícky pes si vie dobre poradiť s náročným horským terénom. Vďaka hustému kožuchu znesie nízke teploty ale jeho povaha ale túži po spoločnosti a rodine - čistotná Shiba je radšej ak môže ostať vo vnútri domu.

Shiba Inu


Zdroje
www.akc.org/dog­breeds/pekingese/detail/
www.dogbreedinfo.com
japanesedogs.bulldoginformation.com/
www.dogsindepth.com
www.dogbreedinfo.com

1 komentár:

  1. Krasny clanok, mam doma shar-peia a netusil som, ze v preklade je to pieskovy kozuch hh. Celkom to sedi:) Zivotu v byte sa prisposobil vyborne, bez postele uz ani nezaspi.. :D

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...