15. 2. 2016

Plitvické jazerá: Pokojný život medzi horami

plitvice LakeHusto zalesnený národný park v krasovej oblasti, ktorá je od Jadranského mora vzdialená približne sto kilometrov, je plný vybudovaných cestičiek z dreva a lavičiek kde sa dá posedieť a vypočuť zvuky menších a väčších vodopádov. 

Plytká voda - zvláštna farba
Pešia prehliadka celej plochy chránených chorvátskych jazier zaberie prinajmenšom celý deň
. Okolité hory napĺňajú vodou spolu 16 sladkovodných jazier, ktoré sú prepojené vodnými cestami. Napriek neustálemu prúdu vody ostávajú plytké, od čoho je odvodený aj ich názov – plitko – v chorvátčine znamená plytčina. Nízka hĺbka tiež umožňuje, aby vynikla ich zaujímavá modrozelená farba. Tú získali vďaka minerálu, ktorý sa uvoľňuje z vápencových skál. V nedotknutej prírode nájdeme ukryté vodopády, tie presúvajú vodu medzi jazerami a robia z nich jeden celok. Najvyšší z nich meria 70 metrov.

Život v tyrkysovom svete
Plitvice Lakes
Známy predstaviteľ "plitvických" zvierat je medveď, no veľkú rolu tu hrajú vodné živočíchy. Na najväčšom spomedzi jazier, jazere Kozjak, premáva ekologická loď s elektrickým pohonom ktorá je šetrná k prírode. Horská voda je príjemným domovom napríklad pre pstruha, ale tiež raka. Chytanie rýb je v celom parku zakázané. Aj toto opatrenie umožňuje vedcom skúmať prírodu v jej takmer nedoknutom, prirodzenom stave.

Vlhko a množstvá horskej priezračnej vody priťahujú pozornosť vtákov - a nielen zopár. Zaznamenaných ich tu bolo cez 150 druhov, z ktorých mnoho tu aj hniezdi. Vodnár potočný, ktorý žije aj u nás, je typický pre rýchlo prúdiacu vodu v jazerách a potokoch. Medzi ďalšie druhy vtákov, ktoré obývajú jazerá, patria výr skalný, čierny ďateľ, orol skalný.

Fox
Z množstva cicavcov sa pri vode mihnú okrem medveďa hnedého - vlk, rys, mačka divá, jež,kuna lesná, divé prasa či jeleň. Skalné štrbiny a dutiny stromov obývajú netopiere. V národnom parku nájdeme rásť aj vyše 50 druhov orchideí. 

Plitvice waterfall
Čo sa tu udialo kedysi dávno...
Jazerá položené ako schody - vyššie a nižšie od seba - vytvorila voda, ktorá steká z hôr. Po tisícročia rozpúšťala vápencovú skalu a budovala údolie v ktorom sa jazerá nachádzajú. Na nerovnom povrchu stekajúca voda vytvorila vodopády. Tento proces, ktorým národný park zaradený do zoznamu UNESCO vznikol, trvá podnes, pričom vznikajú stále nové prírodné útvary a tie súčasné sa ďalej menia.

Filmové kulisy
Prírodná scenéria zaujala producentov, ktorí sa tu v šesťdesiatych rokoch rozhodli sfilmovať známu knihu nemeckého spisovateľa Karla Maya.   Plitvické jazerá sú teda známe nielen zaujímavou farbou, ale aj príbehom o bájnom indiánskom poklade ležiacom na striebornom jazere, ktorý ochraňovali pokrvní bratia Winnetu a Old Shatterhand ...

Virtuálnu prehliadku si môžete pozrieť tu

Zdroje
http://www.visit-croatia.co.uk
http://www.europealacarte.co.uk/
http://whc.unesco.org/
http://www.tzplitvice.hr
http://www.europealacarte.co.uk
http://www.beautifulworld.com/

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...