2. 4. 2016

Škótsko - pikniky pri jazerách, hory a pusté ostrovy v mori


   Sýtozelené kopce severného Škótska boli po stáročia nielen svedkami búrlivých dejín, ale aj stretnutí rodín a priateľov na brehoch pokojných, lesklých jazier – za účelom pikniku. Romantická krajina starých sídiel, zrúcanín, rozprávkových zámkov či tajomných rašelinísk priam lákala na letné popoludnie strávené v prírode. Tradícia pikniku sa podnes zachovala ako v krajine mýtov – romantický piknik v okolí mesta Drumnadrochit spojený s čakaním na vynorenie slávnej „príšery Loch Ness“, tak aj v celej Británii. Klasický škótsky piknik by pri tom nemal postrádať plnené sendviče so syrom, čokoládové tyčinky, čerstvé ovocné šťavy a tiež károvanú piknikovú deku.

Hory a kopce
Ben Nevis from Loch EilJuhovýchodne od mesta Fort William sa vo výške 1344 metrov nachádza vrchol hory Ben Nevis, ktorá je považovaná za najvyššiu v krajine (na fotke v pozadí za jazerom). Prvý doložený výstup tu uskutočnil škótsky botanik James Robertson keď v roku 1771 zbieral botanické vzorky pre múzeum v Edinburgu. Vystúpil som na Ben Nevis, horu, ktorá sa považuje za najvyššiu v Británii. Tretia časť kopca smerom k vrcholu je úplne holá, pripomína hŕbu kameňov zmätene pohádzaných na jednu kopu. Jej vrchol ďaleko prevyšuje okolité kopce...“ zapísal do svojich poznámok.

Pusté ostrovy
Skara Brae - ancient settlement
Škótsku prislúcha najchladnejšia, severná časť krajiny typická vysočinami, ktorá sa smerom ďalej k oceánu na severe drobí na väčšie a mnohé menšie ostrovy a ostrovčeky. Medzi ne patrí aj skupina ostrovov Orkney - na najväčšom z nich leží ozajstná zachovaná dedina z doby kamennej. Keď ju ľudia pred niekoľkými tisíckami rokov obývali, more nesiahalo tak ďaleko na súš a dedina preto ležala ďalej od mora. O tejto pamiatke, Skara Brae, nikto netušil až do roku 1850 keď útesy pri mori zasiahla silná víchrica. Potom čo sa vyčasilo, miestni obyvateľia zahliadli obrysy kamenných domov...


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...