24. 7. 2016

Čas oddychovať: Vyberte si z týchto činností a relaxujte ...


Tak ako je naše telo aktívne, rovnako potrebuje aj oddych na uvoľnenie a načerpanie nových síl. Trávenie času v pokoji a relaxačnej atmosfére je dobrou investíciou pre celkovú pohodu. Spomalenie, čas strávený na čerstvom vzduchu a príjemný pokoj nám pomôžu oddýchnuť si.

cup of tea

Čaj upokojuje
Už samotné posedenie pri teplom hrnčeku čaju spomalí náš denný rytmus. Čaj navyše hydratuje, upokojuje a navodzuje pokojný spánok. Do šálky si môžeme zarobiť napríklad kamilkový, citronový alebo zázvorový čaj a na tanierik priložiť jednu či dve sušienky.

Terapia vodou
Pohľad na pokojnú hladinu vody vie "odplaviť" rýchle myšlienky. V lete sa oplatí vyraziť si zaplávať, člnkovať alebo poležať si pri vode s knižkou v ruke. V ostatných obdobiach roku upokojí prechádzka pri rieke, jazere alebo domáci voňavý kúpeľ nôh.

Pobyt na slnku a dennom svetle
Víkend môžeme využiť hneď doobeda a vyraziť na denné svetlo. Pobyt vonku na svetle pozitívne ovplyvňuje činnosť hormónov a tým aj našu náladu. Vitamín D, ktorý získame cez pokožku opaľovaním, pôsobí ako bojovník proti depresii.

Masáž uvoľní napätie
Masáž nôh alebo rúk si môžeme dať aj sami, pričom ako masážny olej nám dobre poslúži aj kokosový, olivový alebo mandľový olej. Masáž pokožky ukľudňuje a tiež zbavuje telo odpadových látok a napomáha k jej peknému vzhľadu.

Príjemné myšlienky
Predstava pekného miesta na ktoré by sme túžili ísť alebo pokojného a harmonického prostredia nás privedie na príjemné myšlienky. Ak si nájdeme chvíľu navyše, ako relaxačná aktivita nás zabaví výroba koláže z novín a časopisov - vystrihneme a na papier nalepíme akékoľvek obrázky a fotky, ktoré v nás bez rozmýšľania vyvolávajú dobrý pocit.

Take a walk

Prechádzka a pohyb
Mierna aktivita v podobe prechádzky, strečingu, jógy či krátkeho výletu na bicykli posilní naše svaly a zlepší náladu. Pravidelné prechádzky niekoľkokrát do týždňa do tej miery, keď sa nemusíme premáhať, nás nabijú pozitívnou energiou. Stláčanie antistresovej loptičky nás tiež zbaví napätia.

Kreatívna záľuba
Pri tvorivej práci sa musíme sústrediť a výborne sa odreagujeme. Či už nás zaujme maľovanie, písanie, fotografovanie, alebo lepenie modelov, šitie, výroba dekorácií či úplne iná aktivita, každá tvorivá činnosť prináša oddych a navyše niečo, čo vyrobíme úplne sami. Ak nás baví varenie, môžeme sa pustiť do skúšania nových, zaujímavých receptov.

Čítanie knižky
Knihy nás odpútajú od momentálnej reality a privedú do úplne iného, niekedy fantastického sveta. Žánrov sa nájde mnoho a teda každý si môže prísť na svoje - od romantických a historických knižiek, cez detektívky,životopisné a dobrodružné knihy, až po knihu citátov.

viola

Počúvanie hudby
Upokojujúce účinky na myseľ a telo sprostredkuje hlavne klasická alebo relaxačná hudba - tá dokonca spomaľuje pulz. Nemusí to však byť vždy pomalá hudba, dobrú náladu a oddych privodí každému obľúbená hudba ktoréhokoľvek typu.

Smiech na dobrú náladu
Vtipné poviedky, komédia na DVD alebo večerné posedenie so známymi - "smiech je najlepší liek", vraví sa. Smiech uvoľňuje svaly a pomáha vidieť veci z inej perspektívy.

Poznávanie nových miest
Výlet na miesto, kam zájdeme po prvýkrát nás môže naučiť niečo nové a zároveň nám zamestná myseľ, aby sa odreagovala. Môže to byť nejaké zaujímavé miesto, kam sme sa už dávno chceli pozrieť alebo  nová trasa, ktorú nájdeme v príručke.

Prírodná vôňa
Malý vankúšik naplnený prírodnými bylinkami sa postará o relax. Aromaterapia upokojuje a pôsobí priaznivo aj na krvný tlak. Uvoľňujúco pôsobí levanduľa, pomaranč alebo citrón.

Wooden railing with hanging clothes

Vyraziť medzi zeleň
Zelená farba prírody ukludňuje a to nie len v lese ale aj v parku a záhrade. V lete sa môžeme vybrať na piknik a užiť si prírodu naokolo dosýtosti.

Chodenie naboso po vonku
Dotyk bosých nôh v prírode prečístí hlavu a uzemní naše myšlienky. Chodenie naboso prispieva k dobrému spánku a vyplavuje hormóny pri ktorých sa cítime šťastný.

Pohodlné oblečenie
Niekedy si ani neuvedomíme, akú zmenu spôsobí voľné, pohodlné oblečenie, vďaka ktorému si lepšie oddýchneme. Čokoľvek v čom sa cítime uvoľnene prispeje k nášmu relaxu.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...