8. 9. 2016

Dôverný rozhovor: Ako zmierniť časté obavy a strach


Každý deň sme v neustálom kontakte s informáciami - cez internet, mediá a reklamy, ktorému sa do určitej miery nedá vyhnúť. Viac ako inokedy sme vystavení neustálym obrazom o tom, že je správne byť fyzicky aj psychicky presne ako ľudia na obrazoch, ktorých vidíme. Podmienky ktoré na seba kladieme vyvolávajú obavy. Médiá nám ďalej každodenne poskytujú prehľad všetkých negatívnych udalostí vo svete. Súčasťou ľudskej vrodenej psychiky je potreba - patriť, zapadnúť do spoločnosti a tiež - cítiť sa v bezpečí. Keď tieto fakty spojíme, vôbec sa nemôžeme čudovať, keď stále častejšie pociťujeme neurčité obavy a strach. 

Relax Speed 2Strach je (nehmotným) výsledkom našich myšlienok
Hneď zo začiatku je dobré porozmýšľať nad tým, čo to je vlastne strach - je to emócia, pocit, ktorý je výsledkom našich myšlienok. Nedá sa ho dotknúť a nedá sa chytiť do rúk. Strach nemá hmotnú podobu a rovnako ani predstavy, ktorých sa bojíme v našich myšlienkach. Priznať si, že máme strach je prvým krokom ako ho zmierniť. Strach je stav mysle a je bežný pre všetkých ľudí. Je dobré uvedomiť si, že či sa niečoho bojíme alebo nebojíme neovplyvní, že situácia nastane alebo nenastane. 

Strach nie je dobré potláčať
Ak sa na niečo snažíme nemyslieť, náš rozum na to reaguje presne opačne. Potláčané myšlienky, ktorým nevenujeme pozornosť, sa zvyknú čoraz častejšie opakovať a vracať - naša myseľ sa nám snaží niečo povedať: Neprehliadali ste už dlhšie to, čo si zaslúži vašu pozornosť? S čím nie ste spokojní? Je niečo vo vašom živote tak dôležité, že máte neustále obavy, že o to prídete? Dá sa táto situácia riešiť? Môžem daný výsledok ovplyvniť?

Snažte sa pochopiť, odkiaľ pramení
Strach, ako aj každá emócia, je prirodzený, týka sa nás a preto by sme mu mali venovať pozornosť. Čím viac niečomu rozumieme, tým menej pracuje naša fantázia a menej sa toho obávame - príkladom sú kedysi ľudia, ktorí si nevedeli vysvetliť čo je to búrka. Preto namiesto predstavovania si naplnených obáv je dobré porozmýšlať, akú majú tieto obavy spojitosť alebo príčinu. Je prirodzené, že ak sa napríklad niekomu v okolí stala tragická nehoda, človek bude náchylnejší na tento typ myšlienok.

Zistiť si informácie
Pokúste sa o danej téme zistiť čo najviac. Určite existuje mnoho ľudí, ktorí sa zaoberajú rovnakou témou. Už v tom momente keď zbadáte že nie ste sami, sa budete cítiť omnoho lepšie. Zistite, čo si o vašich myšlienkach myslí váš blízky priateľ. Prekvapí vás, keď zistíte, že niečo podobné ho tiež zvykne trápiť? Ak budete chcieť poznávať vaše pocity bližšie, požičajte si odbornú knižku v knižnici alebo si dohodnite stretnutie s odborníkom, ktorý vám pomôže vysvetliť to, čo cítite.

Záverom - takmer všetci sa obávame toho istého
Strach dokáže niekedy narobiť viac problémov, ako problém samotný. Väčšina z nás sa niečoho bojí a navyše, čím viac sa toho obávame, tým viac o tom mlčíme. Nech už máme strach z čohokoľvek, je pravdepodobné, že sa danou obavou zaoberajú aj iní. Ľudia, ktorí si prešli tým, čoho sa momentálne obávame by niekedy určite potvrdili, že to v skutočnosti nebolo také hrozné ako si teraz zo svojho pohľadu myslíme. Aj keď sme každý neopakovateľná osobnosť, naša myseľ pracuje na základe podobných vzorcov a reakcií na podnety okolo nás. Väčšinou nechceme prísť o to, čo teraz máme - bezpečie, zdravie, rodinu, lásku. Naša myseľ nám obavami tlmočí, čo je pre nás dôležité...

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...