14. 6. 2017

Ako dať na svoj názor, stáť pevne nohami na zemi a prípadne povedať nie


feet

Narušenie rovnováhy
Ľudia často vyjadrujú názory na náš život a toto správanie každého z nás môže, prirodzene, vyviesť z rovnováhy. Keď však berieme názory a správanie iných ľudí až príliš do úvahy, nechávame druhých, aby nám hovorili, kto vlastne sme alebo nie sme. Tak dávame druhým väčší priestor v  našom živote, ako im v skutočnosti prináleží. Naopak, každý z nás najlepšie pozná sám seba a každý najlepšie vieme, čo chceme a kam smerujeme. Nie je na mieste, aby niekto rozdával rady tam, kde ich netreba. Takýto človek má predsa vlastný život na to, aby s ním konal podľa svojho uváženia a názorov. 

Názory druhých ľudí
Správanie a názory druhých ľudí sú odrazom ich vnútorného sveta, ich zmýšlania, výchovy a morálneho uvedomenia. Ľudia si od detstva osvoja rôzne stratégie na dosiahnutie toho, čo chcú. Veľa krát ide o to, mať druhého alebo situáciu pod kontrolou a dosiahnuť svoj cieľ. Mnohokrát nemôžeme ani len tušiť skryté motívy správania druhých. Inokedy môže nepríjemnosť spôsobiť výchova k sebectvu alebo nízka miera empatie. 

Toxické správanie
U niektorých ľudí sa postupom času vyvinú povahové vlastnosti, ktoré sú pre ostatných "jedovaté". Negatívny dopad "toxických" ľudí na ostatných nie je vymyslený a zaoberajú sa ním rôzni psychológovia aj vedci. Takýto ľudia sú pre ostatných nie len hrozbou po stránke citovej, ale správanie, ktoré je nepríjemné, môže postupom času priniesť aj fyzické ťažkosti. Ide o nasledovné vlastnosti:
 • rozprávanie výlučne o svojej osobe, očividný nezáujem o druhého v konverzácii
 • neustále predsviedčanie o svojom názore, iba názor tejto osoby je správny
 • osoba, ktorá má vždy po ruke negatívnu, urážlivú poznámku, neteší ju radosť iných
 • vedomé vymýšľanie a zavádzanie druhých
 • osoba, ktorá sa snaží ostatných využiť pre svoje pohodlie, na úkor ich nepohodlia
 • osoba, ktorá ostatným núti pocity viny a pocit, že jej niečo dlžia - manipulácia
 • osoba, ktorá vás vždy zhodí a vy pri nej musíte donekonečna dokazovať, že za niečo stojíte
 • atď

  Nikto z nás sa nechce otočiť druhým chrbtom, zvlášť nie, ak ide o blízkeho človeka. Ak vás však takéto správanie, aj po upozornení danej osoby, zraňuje, bude najlepšie prerušiť alebo aspoň obmedziť takýto kontakt. Pamätajte si, že vy tu nie ste ten, kto ubližuje. Je jasné, že čas strávený s niekým, kto vám svojimi poznámkami ubližuje, nepristupuje k vám s úctou, ale naopak, chce vedome aby ste sa cítili horšie, vašej psychike neprospeje, skôr naopak. Toxické správanie u druhého nenapravíte a často krát býva dôsledkom nedoriešených psychických problémov, s ktorými najlepšie pomôže odborník. Jednanie, ktoré je vám nepríjemné neoplácajte - takáto stratégia je iba plytvaním energie. Každý si zaslúži úctu a vy svoju úroveň neznižujte.

  Strong Coffee

  Prečo a kedy povedať nie
  Ak ste človek, ktorý je ohľaduplný a o pomoc poprosí, až keď nevidí iné riešenie, verte, že bohužial, sú ľudia, ktorí takí nie sú. Práve naopak, aj keď riešení je hneď niekoľko a vedia si celkom jednoducho pomôcť, požiadajú o to vás, aby si situáciu uľahčili. Každý z nás by pravdepodobne pomohol tomu, kto je v núdzi, ak nás to pomerne veľa nestojí. Kedy ale povedať nie? Vtedy, keď nám vnútorný pocit hovorí, že prosba nie je na mieste, vtedy keď niekto prosí o službu iba kvôli vlastnému pohodliu, vtedy keď existuje mnoho iných riešení a aj vtedy, keď sa váš vzťah stal ako si jednostranným - niekto iba neustále berie a zabudol aj dávať. Poznáte jednu pesničku z osemdesiatych rokov? Spieva ju Sagvan Tofi - Dávej, ber ...

  Tu je niekoľko tipov ako sa nedať ovplyvniť, ale stáť pevne nohami na zemi
  • čím viac sami seba spoznáme, tým menej potrebujeme získať od druhých informáciu, aký sme
  • naše myšlienky by sme mali viac zamerať na to kto sme, na hodnotné informácie a skúsenosti ktoré sme získali, na naše záľuby a ciele
  • vytvoriť si okolo seba zdravý priestor, ktorý je iba náš, spoznávať sám seba rovnako, ako poznávame druhých
  • spoznať svoje silné a slabé stránky - tie má každý
  • porozmýšlať nad tým, ktoré témy nám robia obzvlášť problém a pokúsiť sa nájsť možnú spojitosť alebo príčinu
  • situáciou prejdeme ľahšie, keď hneď slušne vyjadíme svoj názor a dáme najavo nesúhlas s daným správaním
  • venovať čas ľuďom s ktorými je príjemne a ktorí dajú vyniknúť tomu peknému vo vás

  Žiadne komentáre:

  Zverejnenie komentára

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...