12. 6. 2017

Ako môžeme chrániť živočíchy v oceáne


Aerial Image from Kangaroo IslPravdepodobne, aj keď sa vám názov článku páči a súhlasíte, že život v moriach a oceánoch treba ochraňovať, nedokážete si v mysli vybaviť spojenie vás - tu na Slovensku - s oceánom. Tak čítajte ďalej...

1. Uvážené nakupovanie rýb a morských plodov
Každý, kto nakupuje produkty z lovu v moriach a oceánoch rozhoduje nákupom zároveň aj o tom, ako bude so živočíchmi v mori zaobchádzané. Zistite si viac o postupoch výlovu firiem, ktoré podporujete svojim nákupom. Dajte prednosť spoločnostiam, ktoré aktívne podporujú myšlienku udržateľného rybolovu.

2. Odpad, ktorý necháme pri vode

Rieky, moria a oceány sú prepojené. Väčšina obrovského množstva odpadu v oceáne, ktorý je pre zvieratá smrteľne nebezpečný, nepochádza z lodí, ale z brehov riek a morí a zo súše. Je jasné, že žiaden odpad nepatrí hocikam na zem – ale do koša. Obaly, plechovky a všetko čo ostane z vychádzky k vode nevyhadzujte do vody, aby ste neohrozili živočíchy žijúce vo vode, či už ide o tečúcu vodu v rieke alebo stojatu vodu v jazere. Ryby a všetky ostatné vodné zvieratá predmet ľahko prehltnú, poraní ich, alebo sa do neho zakliesnia a nemôžu sa ďalej pohybovať. Zvláštnu opatrnosť treba venovať pri manipulácii s plastom alebo sklom.

3. Výrobky z perál, koralov a morského života
Hľadači perál sa kedysi vo veľkom potápali, aby otvorili mušľu, v ktorej nájdu perlu. To, že sa v nejakej perla nachádza je veľmi výnimočné – vznik perly spôsobuje cudzie teleso, ktoré mäkkýšovi prekáža. Sval perlorodiek je preto na farmách neustále dráždený tak, aby vytváral materiál pre vznik novej perly. Červené koraly sú rovnako vo veľkom využívané na výrobu šperkov. Existuje množstvo iných pamiatkových predmetov, ktoré sa oplatí z dovolenky doniesť.

Diving in Egypt near Dahab in the red sea

4. Domácnosť - postreky, prášky na pranie, čistacie prostriedky, kozmetika
V domácnostiach a záhradách používame postreky a chemické prostredky, ktoré sa môžu dostať do spodnej vody a nepriamo tak prispievajú k znečisteniu väčších vodných plôch ako sú rieky, moria a oceány. V obchode dostať prírodné prostriedky na pranie oblečenia a umývanie podláh, wc, okien, alebo sa na upratovanie dajú použiť prostriedky, ktoré máme v kuchyni – soda bikarbóna alebo ocot. To isté platí o kozmetike, ktorú používame na osobnú hygienu ako sprchové gély a šampóny. Ich moderné, prírodné alternatívy nenarúšajú citlivý ekosystém.

5. Výber plavidla pri oddychu na vode
Počas oddychu pri vode a na dovolenke sa môžete kvôli zvieratám prikloniť k aktivitám, ktoré najmenej znečisťujú životné prostredie a to plavenie sa na kajaku, vodnom bicykli, veslovacom člne. Ak sa chystáte na plavbu loďou, zistite si viac o spoločnostiach, ktoré poskytujú ekologické možnosti.

sea turtle6. Podpora organizácií a šírenie informácií
Vo svete je množstvo organizácií, ktoré sa venujú ochrane života v mori a oceáne. Povedzte o ochrane morí a oceánov vašej rodine a známym, alebo uverejnite informácie na vašej web stránke.

Zdroje:
http://ocean.si.edu/ocean-news/how-you-can-help-ocean
http://www.miss-scuba.com/coral-or-not.html
http://www.oneworldoneocean.com/blog/entry/10_ways_to_help_save_the_ocean

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...